Kontakt Nasza OSP Strażacy Wydarzenia Centrum Album

Lenarty

Linki

Ochotnicza Straż Pożarna w Lenartach - wydarzenia

 2016

17.12.2016 Strażacy z OSP Lenarty zawieźli prezenty polskim dzieciom na Litwie
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach już po raz siódmy odwiedzili Ośrodek Pomocy Kryzysowej Rodziny i Dziecka w Kowalczukach na Litwie. 
W sobotę, 17 grudnia druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach już po raz kolejny odwiedzili Ośrodek Pomocy Kryzysowej Rodziny i Dziecka w Kowalczukach. Strażacki Mikołaj obdarowywał dzieci i personel prezentami, które strażacy i ich przyjaciele ufundowali specjalnie dla nich. Chwile spędzone z prawdziwymi strażakami i Mikołajem pozwalają im zapomnieć o swoich zmartwieniach, a w zamian dzieci prezentują przygotowane specjalnie na tę okazję występy.


Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

06.11.2016 Pożar budynku inwentarsko-magazynowego
W niedzielę (06.11) wybuchł pożar budynku inwentarsko-magazynowego w miejscowości Borawskie. Do zdarzenia doszło po godz. 23.00. Spłonęła więźba dachowa murowanego budynku krytego dachówką, słoma, sprzęt AGD i maszyny rolnicze, które były w środku. Straty oszacowano na 150 tys. zł, w tym 100 tys. zł. to budynek. Uratowane mienie to 380 tys.
W akcji gaśniczej brało udział 6 zastępów czyli prawie 40 strażaków z Olecka i druhów ochotników z Lenart, Plewek, Szczecinek i Borawskich.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze
Archiwum OSP Lenarty

28.10.2016 Powalone drzewa na drodze

W dniu 28.10.2016 r. o godz. 20.08 OSP Lenarty została zadysponowana przez PSP w Olecku, do usunięcia drzew powalonych na drogę. Działania polegały na zabezpieczeniu terenu, usunięciu powalonych drzew i udrożnieniu zablokowanych pasów ruchu. W akcji uczestniczyło 7 ratowników.

12.10.2016 Pożar budynku gospodarczego w Kukowie

Pożar wybuchł 12 października około godziny 0.30 w budynku gospodarczym w miejscowości Kukowo (gm. Olecko). Ogień zajął przede wszystkim drewniany dach budynku .
W działaniach gaśniczych uczestniczyły trzy pojazdy ratownicze z Państwowej Straży Pożarnej w Olecku, strażacy - ochotnicy z OSP Lenarty, Borawskie, Gąski, Plewki i Szczecinki. Na pogorzelisku pozostali druhowie z OSP Lenarty.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

04.08.2016 Wymarzone wakacje w Lenartach

Czwarte lato z kolei dzieci z Kowalczuk, z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka rejonu Wileńskiego, oraz dzieci uczęszczające do Centrum dziennego goszczą u strażaków w Lenartach. Zaproszenie otrzymaliśmy od prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Stanisława Ciechanowicza.
W dniach 15 – 24 lipca dwudziesto jedno osobowa grupa dzieciaków wraz z dwoma opiekunami przebywali na wczasach w Lenartach.
W piątkowe popołudnie po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Lenart. Na miejscu przywitało nas słońce i dobroduszny uśmiech prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej i organizatora odpoczynku Szanownego Pana Stanisława Ciechanowicza. Po ciepłym przyjęciu i zakwaterowaniu w remizie strażackiej, która jest zlokalizowana w jednym budynku wspólnie ze świetlicą wiejską, udaliśmy się na boisko, gdzie dzieci z przyjemnością grały w piłkę oraz bawiły się na placyku zabaw.
Następne dni od samego rana byliśmy w ruchu. Dzieci i młodzież korzystali z siłowni, internetowego centrum. Do dyspozycji mieliśmy różne gry i zabawy edukacyjne oraz poznawcze, zwłaszcza podopieczni byli zachwyceni grą w bilard.
Mieliśmy możliwość kilkakrotnie spędzić czas w basenie „Lega” w Olecku, po którym zostało niezapomniane wrażenie, ponieważ dla większości był to pierwszy raz w takiej nowoczesnej pływalni.
Przez dziesięć dni organizowane były ogniska integracyjne z dziećmi i młodzieżą z miejscowości Lenarty, igrzyska sportowe, różnorodne zajęcia plastyczne.
Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem, znajdującym się na samochodach pożarniczych, a nawet miały okazję wejść do samochodu strażackiego.
Uhonorowaniem naszego odpoczynku była dwudniowa wycieczka do stolicy Polski - Warszawy.
Na miejscu przywitała nas wspaniała pogoda i potężny gmach Pałacu Kultury i Nauki. Przede wszystkim pojechaliśmy do warszawskiego ZOO, jednego z najlepszych w Europie. Pobyt w ZOO sprawił wiele radości dzieciom, z których większość po raz pierwszy w swym życiu widziała na żywo dzikie zwierzęta.
Po wizycie w Zoo obejrzeliśmy Stare Miasto. Zobaczyliśmy kolumnę Zygmunta oraz Plac Zamkowy. Przewodnik pokazał nam Bazylikę Archidiecezjalną pw. Ścięcia Jana Chrzciciela, gdzie jest wmurowana gąsienica z czołgu oraz inne zachwycające zabytki.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o historii i losach zamku, podziwiali przepiękne obrazy i wystrój pokoi zamkowych.

Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernika, gdzie od strony praktycznej mogliśmy poznać chemię, fizykę, matematykę i inne nauki ścisłe w sposób praktyczny. Nadzwyczajnie wyposażone sale, pełne eksponatów, których można dotknąć. To naprawdę budziło zainteresowanie u dzieciaków!
Po południu udaliśmy się do restauracji McDonald’s, gdzie w doskonałych humorach wspominaliśmy atrakcje naszej wycieczki.
Co się podobało najbardziej?
- Wszystko, a przeważnie basen i Centrum Nauki Kopernik - mówi zdecydowanie 12-letnia Karolina. - Pozostałaby w Lenartach na całe lato!
Wszystko, co dobre, szybko się kończy i czas naszych wakacji w Lenartach także miał swoje granice. 24 lipca był dniem powrotu do Litwy i porą na wspomnienia.
Najpiękniejszym gestem jest chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, za to z całego serca dziękujemy organizatorom, sponsorom naszego wypoczynku, a zwłaszcza Stanisławowi Ciechanowiczowi, dzięki któremu spełniają się marzenia naszych podopiecznych.
Alina Wengrowska

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

15-24.07.2016 r. - Wakacje marzeń w Lenartach

21 podopiecznych Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka Rejonu Wileńskiego w Kowalczukach na Litwie w dniach 15-24 lipca wypoczywało w Lenartach dzięki życzliwości wielu ludzi o dobrych sercach, a przede wszystkim dzięki strażakom ochotnikom.
Strażacy z Lenart zorganizowali wakacje młodym ludziom z ubogich polskich domów na Litwie po raz czwarty.

Podczas dziewięciodniowego pobytu dzieci korzystały z wszystkich atrakcji strażnicy, możliwości wyjazdu na basen w Olecku oraz wybrały się na wycieczkę do Warszawy.

Co się podobało najbardziej?
— Wszystko — mówi zdecydowanie 10-letnia Ariana. — Duże wrażenie zrobiła na mnie Warszawa. Wszystkie dni mieliśmy co robić, że nawet nie tęskniłam do domu.

Wraz z dziećmi przybyły dwie wychowawczynie, które także są pod wrażeniem organizacji kolonii.
— Dzieci są zachwycone, bo dla zdecydowanej większości z nich są to pierwsze i być może ostatnie wakacje w życiu — twierdzi Alina Wengrowska, wychowawczyni.

Tegoroczna grupa była szczególnie uzdolniona artystycznie. W przeddzień wyjazdu przygotowała występ "Wakacje marzeń 2016", by w ten sposób podziękować za gościnność gospodarzy i wielu darczyńców.

Tekst i zddjęcia: Iwona Wiszniewska - Ropel, www.olecko.wm.pl

 

Wakacje w OSP Lenarty - 19 - 20 lipca 2016 r.

Strażacy z Lenart po raz czwarty goszczą u siebie dzieci z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka rejonu Wileńskiego w Kowalczukach w bieżącym roku jest to 21 osób i dwoje wychowawców.Podczas pobytu dzieci korzystają z możliwości wyjazdu na basen do MOSIR w Olecku .
W dniach 19-20 lipca dzieci uczestniczyły w wycieczce do Warszawy gdzie zwiedzały Zamek Królewski ,Stare Miasto odwiedziły ZOO i Centrum Kopernika.

 

22.06.2016 "Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach"

Dnia 22 czerwca dzieci z szkoły podstawowej z Raczek kl.2 odwiedziły siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach, gdzie niezwykle gościnnie zostały przyjęte przez członków OSP. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i strój w jaki ubierają się do akcji. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję wejść do samochodu strażackiego. Po spotkaniu większość chłopców zdeklarowała, że w przyszłości chce zostać strażakami. Spotkanie zakończono wspólnym ogniskiem.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

17.06.2016 Burze i silny wiatr
W ciągu ostatniej doby z powodu silnego wiatru strażacy z OSP Lenarty wyjeżdżali do akcji 3 razy. Na ul. Plac Wolności drzewo spadło na samochód. Na szczęście nikogo w nim nie było.
Działania polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew, które tarasowały drogi w miejscowości Babki Oleckie ,Bialskie Pola i Biała Olecka.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

18.05.2016 Festyn "Europa na sportowo" w Lenartach
Występy dzieci i młodzieży na scenie, pokaz cheerleaderek, dmuchany plac zabaw oraz rozgrywki sportowe z nagrodami towarzyszyły festynowi "Europa na sportowo" w Lenartach.W festynie „Europa na sportowo” w Lenartach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Judzikach, Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, wychowankowie Domów im. J. Korczaka oraz mieszkańcy sołectwa. Atrakcji nie brakowało. Najmłodszym wielką frajdę sprawiły edukacyjne stoisko Nadleśnictwa w Olecku oraz dmuchany plac zabaw. Uczniowie z Zespołów Szkół w Judzikach przygotowali krótką część artystyczną. Europejskie Koło Fortuny sprawdzało wiedzę o Europie i Unii Europejskiej. Na stadionie odbyły się rozgrywki sportowe, w których wszyscy walczyli o nagrody. Po zaciętych rywalizacjach sportowych stoisko z ciepłymi kiełbaskami i napojami było oblegane.
Tekst: Marta Ankianiec

 

01.04.2016 5 lat niesienia pomocy rodzinie i dzieciom
Powołany przed pięciu laty, jako pierwsza tego typu placówka na Litwie, niosąca pomoc i wparcie dzieciom i rodzinom - Ośrodek Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka rejonu Wileńskiego w Kowalczukach dzisiaj obchodził swoje piąte „urodziny".

 

24-26.03.2016 Wielkanoc w OSP Lenarty
Strażacy z OSP Lenarty kultywują tradycję Wielkanocną, biorąc aktywny udział w uroczystościach kościelnych. W Wielki Czwartek , Piątek i Sobotę pełniąc straż przy grobie Pana Jezusa, zaś w niedzielę rano biorąc udział we Mszy Świętej Rezurekcyjnej oraz procesji wokół Kościoła.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

28.03.2016r. Pożar traw
W dniu 28 marca 2016r około godziny 14.20 przy zakładzie produkcyjnym Prawda w Olecku strażacy z OSP Lenarty gasili palące się trawy.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

18.03.2016r Wielkanocna wizyta w Kowalczukach.

W dniu 18 marca 2016r.delegacja z OSP Lenarty po raz kolejny udała się do dzieci z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka Rejonu Wileńskiego w Kowalczukach z świątecznymi prezentami.

 

30.01.2016 Zebranie sprawozdawcze OSP Lenarty

W sobotę 30 stycznia w remizie OSP w Lenartach odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze członków tutejszej OSP. Po przedstawionych sprawozdaniach z działalności, sprawozdaniu finansowym i sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej, na wniosek Komisji Rewizyjnej zostało udzielenie absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy , zostało przyjęte jednogłośnie.
W trakcie dyskusji poruszono sprawy dotyczące modernizacji jednostki i wyposażenia oraz współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Kowalczukach.. Pomimo trudnej sytuacji i braku możliwości wsparcia z budżetu gminy – strażacy samodzielnie poszukują środków na modernizację i podniesienie gotowości bojowej. Następnie odbyły sie wybory w wyniku których został wybrany nowy Zarząd w składzie:

• Stanisław Ciechanowicz     Prezes
• Dariusz Sawicki                 Naczelnik
• Andrzej Osiecki                 Z-ca Naczelnika
• Tomasz Skrocki                 Sekretarz
• Algiment Rutkowski           Gospodarz

Komisja Rewizyjna

• Ferdynand Grodzicki Przewodniczący
• Marcin Konopczyński Wiceprzewodniczący
• Robert Szymanowski Sekretarz

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

.

Ochotnicza Straż Pożarna w LenartachOstatnia aktualizacja: 2016-12-19