Kontakt Nasza OSP Strażacy Wydarzenia Centrum Album

Lenarty

Linki

Ochotnicza Straż Pożarna w Lenartach - wydarzenia

 2014

24.12.2014 Silne wiatry również nad gminą Olecko
24 grudnia 2014 po godzinie 20.50 zostaliśmy wezwani do powalonego drzewa na drodze powiatowej w miejscowości Bialskie Pola. Na miejscu ratownicy zastali leżące na jezdni drzewo ,działania polegały na usunięciu drzewa poza drogę.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

21.12.2014 Wizyta Strażaków Ochotników w Kowalczukach.
Jak co roku w okresie świątecznym strażacy ochotnicy wybrali się ze świąteczną wizytą do Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka w Kowalczukach. Strażacki Mikołaj obdarowywał dzieci i personel prezentami, które strażacy i ich przyjaciele ufundowali specjalnie dla nich. Chwile spędzone z prawdziwymi strażakami i Mikołajem pozwalają im zapomnieć o swoich zmartwieniach, a w zamian prezentują przygotowane specjalnie na tę okazję występy.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Zobacz zdjęcia w galerii

01.12.2014 Szkolenie strażaków ochotników
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olecku zorganizowała szkolenie podstawowe strażaków dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Uczestniczyło w nim 3 strażaków z OSP Lenarty.
30 listopada zakończyło się szkolenie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych podczas akcji. Szkolenie obejmowało 108 godzin, w tym 46 teorii i 62 praktyki , z OSP Lenarty w szkoleniu uczestniczyli Konopczyński Marcin , Domel Leszek i Szymanowski Łukasz.
Dzięki ukończeniu tego szkolenia strażacy ochotnicy będą mieli prawo do bezpośredniego uczestniczenia w akcjach ratowniczych.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze    Autor: Archiwum KP PSP w Olecku

27.09.2014r.-5.10.2014r. Wizyta studyjna dotycząca odnowy wsi w Departamencie Côtes d’Armor we Francji
Dla osób zaangażowanych we wdrażanie Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” została zorganizowana wizyta studyjna w Departamecie Cotes d’ Armor .Nasze sołectwo reprezentował Stanisław Ciechanowicz. Celem wizyty było poznanie działalności stowarzyszeń działających w obszarze wiejskim.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

15.08.2014 Wizyta w Kowalczukach
Delegacja z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach wzięła udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kowalczukach na Litwie podczas, którego odbywa się festyn rodzin pod nazwą „Witaj Święta Wniebowzięta" którego inicjatorem jest starosta gminy Kowalczuki Pani Krystyna Gierasimowicz. Święto rozpoczyna się uroczystą mszą św. podczas, której święci się wieńce zbóż, ziół i kwiatów.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

3-13.07.2014 Wakacje u strażaków
Drugie lato z kolei dzieci z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka w Kowalczukach spędzają wakacje w Lenartach koło Olecka. Zaproszenie otrzymali od prezesa Ochotniczej straży pożarnej, pana Stanisława Ciechanowicza.
Dwudziestoosobowa grupa dzieci mieszka w lokalu strażackim, korzysta z siłowni, internetowego centrum edukacyjno-oświatowego. Do dyspozycji są gry i zabawy edukacyjne, poznawcze, zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci zwiedziły Jurajski Park Dinozaurów koło Białegostoku, oglądały dzikie zwierzęta na safari, mają wyjazdy na basen do Olecka, organizowane są ogniska integracyjne z dziećmi i młodzieżą z miejscowości Lenarty, zawody sportowe, zajęcia plastyczne. Za czas pobytu dzieci znalazły przyjaciół, z którymi chętnie się bawią.
Mieszkańcy Lenart, rodziny strażaków, sponsorzy umilają odpoczynek dzieci – panie ze wsi pieką ciasta, bułeczki i pączki. Owoce, świeże ziemniaki prosto z działki dostarczane są codziennie.
Dzieci Ośrodka mają prawdziwe wakacje, z czego się bardzo cieszą.

Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka
Leokadja Pawtel

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

19.06.2014 Boże Ciało
Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach wzięli udział w obchodach uroczystości Bożego Ciała. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej o godzinie 11.00 w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Judzikach, a Uroczysta procesja do czterech ołtarzy przeprowadzona została przez wieś Judziki i Lenarty.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

10.05.2014 Dzień Europy w Lenartach

10 maja 2012 r. godz. 10.00 przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach odbyła się impreza pod nazwą "Dzień Europy". Konkurs kulinarny na najlepszą potrawę kuchni europejskiej, konkurs mody, i piosenki europejskiej oraz wiele innych atrakcji zostało przygotowanych dla mieszkańców powiatu oleckiego przez  Europe Direct Olecko, Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Ochotniczą Straż Pożarną w Lenartach oraz Zespoły Szkół – w Babkach Oleckich i Judzikach. noc w OSP Lenarty

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

08.05.2014r Święcenia diakonatu w Ruciane Nida
W czwartek 8 maja w czasie uroczystej Mszy św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ruciane Nida biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur udzielił święceń diakonatu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Po blisko pięcioletnim przygotowaniu i formacji ośmiu kleryków diecezji ełckiej przyjęło święcenia w stopniu diakona. Jednym z ośmiu wyświęcanych był członek OSP Lenarty Druh Jacek Łukaszewicz. W uroczystości święceń wzięły udział rodziny nowych diakonów, przyjaciele, klerycy i diakoni z seminarium oraz ponad dwudziestu kapłanów.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

05.05.2014 Peregrynacja kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

W poniedziałek (05.05.2014) strażacy z jednostki OSP Lenarty i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza brały czynny udział w uroczystościach nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

16-19.04.2014 Wielkanoc w OSP Lenarty

Strażacy z OSP Lenarty kultywują tradycję Wielkanocną, biorąc aktywny udział w uroczystościach kościelnych. W Wielki Czwartek , Piątek i Sobotę pełniąc straż przy grobie Pana Jezusa, zaś w niedzielę rano biorąc udział we Mszy Świętej Rezurekcyjnej oraz procesji wokół Kościoła. Ilustracja do tekstu archiwum OSP Lenarty

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

12.04.2014 Świąteczna wizyta

2014.04.12 Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Lenart po raz kolejny udali się do dzieci z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka w Kowalczukach na Litwie z świątecznymi podarunkami. Dzieci otrzymały świąteczne paczki z słodkościami. Do ośrodka trafiła pomoc w postaci odzieży, środków czystości i żywności. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu wielu darczyńców, którym serdecznie dziękujemy.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

04.04.2014  Kolejny pożar traw w Białej Oleckiej

Jednostka OSP Lenarty została po raz drugi w tym miesiącu zadysponowana do gaszenia traw w miejscowości Biała Olecka . Mamy zatem jeszcze jeden przykład tego, czym może skutkować podpalanie traw. Poza stratami dla środowiska, zabijaniem zwierząt, zagrożeniem siedzib mieszkalnych i marnowaniem pieniędzy na niepotrzebne interwencje strażaków, dochodzi kwestia ich zaangażowania - podczas gdy ich pomoc może być potrzebna do ratowania ludzkiego życia przy innych zdarzeniach. Każdorazowe podpalenie łąk jest zatem, jak fałszywy alarm i jak taki powinno być karane z całą surowością.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

402.04.2014  Wypalanie traw

W dniu 2 kwietnia 2014 roku zadysponowano naszą jednostkę do gaszeniu pożaru traw na nieużytkach przyległych do stawów w miejscowości Biała Olecka. Do gaszenia użyto łopat i tłumic.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

15.03.2014 Niespokojna sobota

Godzina 8.40
Jednostka OSP Lenarty została zadysponowana do kolizji drogowej na drodze powiatowej Olecko-Lenarty. Po dojechaniu na miejsce okazało się że kierowca jadący samochodem marki Ford Mondeo uderzył w barierkę mostu przy wjeździe do miejscowości Lenarty. Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

02.03.2014 Strażacy usuwali połamane konary z drogi

2 marca 2014 roku o godzinie 6,30 Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Olecku wezwało telefoniczne jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach do usunięcia powalonych konarów drzew w miejscowości Bielskie Pola. Po przybyciu na miejsce działania stwierdzono, że na drodze zalegają połamane konary drzew. Działania strażaków ratowników OSP polegały na usunięciu przy pomocy pilarek spalinowych połamanych konarów drzew z jezdni. Po usunięciu konarów i udrożnieniu drogi działania zakończono i powrócono do bazy.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

14.02.2014 Zebranie sprawozdawcze OSP Lenarty

Pierwszy kwartał nowego roku to czas rozmaitych podsumowań i sprawozdań z działalności za rok poprzedni. Właśnie w tym okresie odbywają się zebrania sprawozdawcze Ochotniczych Straży Pożarnych. W piątek 14 lutego w remizie OSP w Lenartach odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków tutejszej OSP.W trakcie dyskusji, po przedstawionych sprawozdaniach z działalności, sprawozdaniu finansowym i sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej, poruszono sprawy dotyczące modernizacji jednostki i wyposażenia. Pomimo trudnej sytuacji i braku możliwości wsparcia z budżetu gminy – strażacy samodzielnie poszukują środków na modernizację i podniesienie gotowości bojowej. Wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy został przyjęty.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

10.02.2014 Półmetek rozgrywek

Północna liga regionalna tenisa stołowego im. F.Pietrołaja.
Zgodnie z planem w miesiącu styczniu br zakończyły się rozgrywki ligi amatorskiej w tenisie stołowym. Wszystkie drużyny uczestniczące w lidze poważnie podeszły do sprawy i mecze odbyły się w miarę terminowo bez względu na warunki zimowe i znaczne odległości do pokonania.
Mistrzem półmetka została drużyna UKS RATUSZ GIŻYCKO która w meczu ostatniej kolejki pokonała zespół UKS JANTAR GOŁDAP 10:5 który plasuje się na drugim miejscu. Czoło tabeli ponadto tworzą drużyny OMET SROKOWO ,LUKS ABC ŻAK PISANICA, UKS ORŁY GAWLIKI WIELKIE i UŻKS SPINAKER WĘGORZEWO. Drużyny OSP GROM LENARTY, CZARNI OLECKO, UKS OLIMP KĘTRZYN II które debiutują w naszych rozgrywkach nabywają doświadczenia i w niedalekiej przyszłości włączą się do walki o czołowe lokaty. Runda rewanżowa zaplanowana jest już od 10 lutego br.

Tabela po rundzie pierwszej
1. UKS Ratusz Giżycko 16:0 80:21
2. UKS Jantar Gołdap 14:2 75:40
3. OMET Srokowo 10:6 67:43
4. LUKS ABC Żak Pisanica 10:6 65:41
5. UKS Orły Gawliki Wielkie 8:8 62:51
6. UŻKS Spinaker Węgorzewo 8:8 50:50
7. OSP Grom Lenarty 4:12 37:67
8. Czarni Olecko 2:14 22:78
9. UKS Olimp Kętrzyn II 0:16 13:80

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

03.02.2014 Pożegnanie strażaka dh Jarosława Domńskiego.

Spoczywaj w Spokoju druhu Jarosławie.

3 lutego 2014r mieszkańcy Judzik , Lenart i okolicznych miejscowości pożegnali druha śp. Jarosława Domańskiego.
Jarosław Domański był społecznikiem, w latach 2003-2008 pełnił funkcję Za- Naczelnika obecnie był członkiem Komisji Rewizyjnej jednostki OSP w Lenartach. Był Radnym Gminy Olecko pełnił funkcję Sołtysa Judzik. Mszę świętą w Kościele Farnym koncelebrowaną odprawili ks. Grzegorz Stankiewicz i ks. Jarosław Stopka.
W kondukcie pogrzebowym obecni byli druhowie strażacy , koledzy, sąsiedzi. Zmarł w wieku 48 lat.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

21.01.2014 Umowa o współpracy
Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Lenartach podpisało umowę o współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka Rejonun Wileńskiego(Vilniaus rajono šeimos ir vaiko kriziu centras, im. kodas 302457851)Litwa, LT-13149 rejon wileński, gmina Kowalczuki, ul. Wileńska 13
Przedmiotem partnerstwa jest pomoc dzieciom oraz rodzinom z rejonu wileńskiego wspieranym socjalnie, zamieszkującym w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka.
Stowarzyszenie zobowiązuje się do:
1. Zorganizowania udziału grupy dzieci z gminy Kowalczuki- w festynas obywatelskich i Dniach Europy, które odbędą się w Lenartach w 2014 r.
2. Pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w pobytach grypy dzieci i młodzieży gminy Kowalczuki w Polsce.
3. Organizacji spotkań z władzami lokalnymi, młodzieżą szkolną oraz wizyt pokazujących dobre praktyki działalności organizacji pozarządowych w powiecie oleckim jako przejawów aktywności obywatelskiej.
4. Prowadzeniu zbórek publicznych na rzecz społeczności polskiej w Kowalczukach.
5. Dostarczanie na własny koszt darów rzeczowych do siedziby Partnera w celu rozdysponowania wśród potrzebujących.

Ośrodek Interwencji zobowiązuje sie do:
1. Przygotowania i przeprowadzenia wspólnych spotkań, zajęć sportowych i plastycznych w życiu publicznym gminy Kowalczuki. Spotkania będą dotyczyły problematyki solidarności między pokoleniowej, zasady równości płci i współpracy z Polakami w ojczyźnie.
2. Zapewnienia środka transportu i finansowanie kosztów transportu ze środków własnych na wyjazdy do Lenart.
3. Organizowanie spotkań otwartych w Kowalczukach, prezentujących działania i dobre praktyki z Lenart.
4. Prowadzenia dystrybucji wśród miejscowej ludności darów pochodzących ze zbiórek publicznych z gminy Olecko.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze


Wyświetl większą mapę

27.01.2014 Drużyna w natarciu
Drużyna tenisa stołowego przy OSP Lenarty „ GROM LENARTY ’’ od kilku miesięcy uczestniczy w rozgrywkach ligi tenisa stołowego. Poniżej foto-relacja z rozgrywek.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

19.01.2014 Szkolenie zakończone.
Druhowie z OSP Sawicki Dariusz i Pol Rafał zakończyli kurs z zakresu ratownictwa technicznego Egzaminy kończące kurs z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych odbyły się w niedzielę, 19 stycznia w Komendzie Powiatowej PSP w Olecku. Celem szkolenia było nabycie umiejętności prowadzenia akcji ratowniczych w czasie zdarzeń na drogach. Szkolenie obejmowało 35 godzin, w tym 14 godz. teorii i 21 godz. zajęć praktycznych. Podczas intensywnego szkolenia strażacy ochotnicy poznali zasady bhp podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, sprzęt ratowniczy będący na wyposażeniu straży pożarnej oraz podstawowe zagadnienia z taktyki działań podczas wypadków drogowych. Na zajęciach praktycznych kursanci mieli okazję ćwiczyć elementy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozcinać wraki samochodów za pomocą sprzętu hydraulicznego.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Autor KPPSP Olecko

16.01.2014  Zimowy wiatr
O godzinie 19.30 druhowie z OSP odebrali zgłoszenie dyżurnego PSP w Olecku: "droga powiatowa w miejscowości Babki Oleckie została zablokowana przez konary". Do akcji zadysponowany został samochód Mercedes z pięcioosobową obsadą. Po przybyciu na miejsce po wstępnym rozpoznaniu przy użyciu piły motorowej usunęli zalegające konary.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

01.01.2014 Dźwięk syreny w Nowy Rok
Tuż po północy nad Lenartami rozległ się dźwięk wyjącej syreny. Strażacy odebrali zgłoszenie dyżurnego PSP w Olecku: "Pożar budynku na ul. Kasprowicza w Olecku". Do akcji zadysponowany został samochód Magirus z dziewięcioosobową obsadą. Po kilku minutach druhowie byli na miejscu, gdzie po wstępnym rozpoznaniu zostali skierowani do gaszenia budynku gospodarczego . Po prawie dwugodzinnej akcji strażakom udało się opanować pożar. Można było zwijać sprzęt i wracać do bazy. W gaszeniu brały udział jednostki z OSP i PSP

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

.

Ochotnicza Straż Pożarna w LenartachOstatnia aktualizacja: 2014-12-26